poniedziałek, 2 maja 2016

Kawiarnia i galeria w płockiej wieży ciśnień

Fot. Alicja Wieczorek
WIEŻA CIŚNIEŃ W PŁOCKU

Szukając przygód wybraliśmy się rowerami na weekend majowy do Płocka. Wybór miejsca był prosty- przepiękne zabytkowe miasto, atrakcyjny szlak rowerowy wzdłuż brzegu Wisły i oczywiście królowa wyprawy- płocka Wieża Ciśnień. 

Remontu obiektu dokonano niedawno, a wieża została reaktywowana w 2014 roku. Jadąc przez most widzieliśmy jej szczyt ponad drzewami. W dzień przyjazdu nie mieliśmy już siły na zwiedzanie miasta, ale kolejnego dnia wybraliśmy się prosto do wieży. Zbliżając się, już z daleka mogliśmy podziwiać jej smukłą sylwetę. Pięciokondygnacyjny obiekt wykonany z cegły, solidnie wyczyszczonej, z nowymi oknami i drzwiami wzbudził nasz zachwyt i uznanie. Do wieży dobudowano stylowy metalowy taras. Wewnątrz znajduje się elegancka kawiarnia i galeria sztuki. Warto wspiąć się na wszystkie piętra budowli. Dach został przeszklony, rozciąga się z niego wspaniały widok na Płock. Przy upalnej pogodzie na najwyższej kondygnacji okazało się bardzo gorąco i nieco zbyt duszno. Natomiast niższe piętra są idealnie przystosowane do spędzenia miłego popołudnia, odnowione i szykowne, ozdobione pamiątkami z remontu wieży oraz historycznymi zdjęciami obiektu. Bez wahania postanowiliśmy umówić na wystawę w tym urokliwym miejscu.

Fot. Alicja Wieczorek
Fot. Alicja WieczorekFot. Alicja Wieczorek
Fot. Alicja WieczorekFot. Alicja Wieczorek
Fot. Alicja WieczorekFot. Alicja Wieczorek
Fot. Alicja Wieczorek
Oto kilka informacji o wieży zaczerpniętej z tablicy wewnątrz budynku:

Budynek wieży ciśnień w Płocku powstał w ramach budowy wodociągu miejskiego zrealizowanego w latach 1982-1894. Wieża ciśnień zlokalizowana przy ulicy Warszawskiej była jednym z najważniejszych elementów systemu. Twórca projektu architektonicznego budynku nie jest znany. 

Budowla została wzniesiona na planie ośmioboku w formie pięciokondygnacyjnej wieży nawiązującej do architektury obronnej poprzez masywny cokół, imitacje machikuł i krenelaż. Budynek powstał w stylu architektury użyteczności publicznej, charakterystyczny dla II połowy XIX wieku łączącym elementy romanizmu i wczesnego renesansu. 

Budowa rozpoczęła się 1894 roku. Wieża w takim kształcie przetrwała do I wojny światowej, kiedy to została uszkodzona w wyniku ostrzału artyleryjskiego. Podczas II wojny światowej mury budynku zostały ponownie uszkodzone podczas bombardowania. W tym czasie mieścił się tam warsztat naprawczy wodomierzy. 

Na początku lat 60 XX wieku w wieży urządzono zakładowe archiwum, później wieża stała się własnością miasta. Wówczas przez jakiś czas mieściła się tam galeria sztuki, potem obiekt stał się nieużytkowany. Dopiero w 2007 roku obiekt został przekazany "Wodociągom Płockim" i przekształcona w wieżę widokową z dobudowanym tarasem. Wieża została udostępniona publicznie w 2014 roku.
 

Fot. Alicja Wieczorek
Fot. Alicja Wieczorek


Fot. Alicja Wieczorek

Jedna z fotografii zdobiących ściany kawiarni.


Fot. Alicja Wieczorek
Fot. Alicja Wieczorek Fot. Alicja Wieczorek
Fot. Grzegorz Wawrzyńczak
Fot. Alicja Wieczorek
Fot. Alicja Wieczorek


Fot. Alicja WieczorekFot. Alicja Wieczorek Wystawa malarstwa Adrianny Snochowskiej

Fot. Grzegorz WawrzyńczakFot. Alicja WieczorekFot. Grzegorz Wawrzyńczak Obraz Adrianny Snochowskiej
...

Fot. Grzegorz Wawrzyńczak


Fot. Alicja Wieczorek
Fot. Alicja WieczorekFot. Alicja Wieczorek


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz