niedziela, 12 lutego 2017

Wieża widmo na Podgórzu


Dopiero w połowie lutego 2017 udało nam się odnaleźć kolejną toruńską wieżę ciśnień mieszczącą się na lewym brzegu Wisły przy poligonie wojskowym. Budynek znajduje się na terenie dzielnicy zwanej lokalnie "Meksykiem". 
Odnalezienie obiektu mieszczącego się na końcu ulicy Okólnej nie jest łatwe, ponieważ wieża od jednej strony ogrodzona jest przez poligon, z drugiej przysłaniają ją niewysokie bloki mieszkalne. Nie można wypatrzeć jej z daleka, dopiero idąc uliczką przecinającą blokowisko, zupełnie niespodziewanie, wyłania się niewielka górka porośnięta drzewami i krzewami, a na jej szczycie smutny, zaniedbany obiekt- wieża ciśnień. Dziurawa na przestrzał, szara i osmolona, z wyraźnymi śladami pożaru, porysowana, zdaje się zupełnie nie pasować do otoczenia nowych, prostych bloków.
Pochodząca z 1903 roku budowla w przeszłości dostarczała wodę osiedlu wojskowemu. Ciekawym i nietypowym rozwiązaniem była wieża zegarowa, przed którą na szczycie znajdował się drewniany wiatrak napędzający pompę zasilającą zbiorniki.
Obecnie obiekt znajduje się w ruinie. Górna część, dach, piętro i drewniane elementy wieży zegarowej na szczycie uległy zniszczeniu w wyniku pożaru. Fragmenty szkieletu budynku wystają ponad zachowane ściany elewacji. Posępnej aury dodają puste otwory okienne. Przez strzępy drewnianej konstrukcji, która niegdyś oddzielała parter od piętra budowli widać dwa prostopadłościenne zbiorniki na wodę. Do środka można wejść bez problemu, ale dostępny jest tylko parter budowli, gdyż piętro zostało zniszczone. Brakuje też schodów. Hałdy śmieci i popiołu utrudniają poruszanie się po obiekcie.
 .
Ciekawy artykuł o wieży:
fot. Alicja Wieczorek
fot. Alicja Wieczorekfot. Alicja Wieczorek
fot. Alicja Wieczorek


fot. Alicja Wieczorek
fot. Alicja Wieczorek

fot. Alicja Wieczorek


fot. Alicja Wieczorek


fot. Alicja Wieczorek

fot. Alicja Wieczorek


fot. Alicja Wieczorek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz