piątek, 7 kwietnia 2017

Mogilieńskie spotkania i wieże cisnieńOd 24 marca do 09 kwietnia 2017 roku w Mogilnie miały miejsce XVII Mogileńskie Spotkania Plastyczne. W trójkę zostaliśmy zaproszeni do udziału w wystawie zbiorowej „Po drodze" w ramach kolejnej edycji projektu „Działania Podstawowe”.

W Mogilnie spędziliśmy 2 dni (6 i 7 kwietnia), w czasie trwania Spotkań Plastycznych wraz z Marcinem "Perkiem" Stelmasikiem i Witoldem Pochylskim eksplorowaliśmy szerokie terytorium ich plastycznych działań. Jako, że nasza droga kierowała przez punkty wyznaczane wieżami ciśnień - zbieraliśmy nowe materiały do naszego projektu Aquapresja. "Po drodze" odkryliśmy opuszczone wieże w Mogilnie jedna z nich, betonowa, kryje w sobie posępne historie, mówi się na nią : samotnia, druga straciła drewnianą głowicę i obecnie służy jako magazyn prywatnej firmie.fot. Alicja Wieczorek
fot. Alicja WieczorekKolejowa wieża ciśnień znajduje się na przeciwko Magazynu Zbożowego, w sąsiedztwie dworca. Charakteryzuje ją brak drewnianej obudowy zbiornika. Zmurszałe deski odpadły kilka lat temu odsłaniając szaro-zielonkawy, pokryty rdzą metalowy zbiornik. Obiekt z daleka wyróżniają się trójkątne elementy na których w przeszłości wspierała się drewniana głowica wieży. Budynek jest niewysoki, wykonany z cegły. Jest dość masywnej budowy, z małą liczbą niewielkich okien i ładnym portalem drzwiowym.Wewnątrz mieści się składzik należący do właściciela lokalnego sklepu. Mimo, że obiekt nie znajduje się w najlepszym stanie, otuchę budzi fakt, że wciąż jest użytkowanym obiektem, który być może w przyszłości doczeka się gruntownego remontu. 

.

fot. Katarzyna Wendland

fot. Katarzyna Wendland

fot. Katarzyna Wendland


fot. Katarzyna Wendland

fot. Katarzyna Wendland

fot. Alicja Wieczorek
fot. Alicja Wieczorekfot. Alicja Wieczorek
fot. Alicja Wieczorekfot. Alicja Wieczorek
"Samotnia"- kolejna kolejowa wieża ciśnień w Mogilnie nie budzi tyle optymizmu.

Grzechu spotkał mieszkankę Mogilna, która opowiedziała mu tragiczną historię jednej z kolejowych wież ciśnień. Podobno miejsce pełniło funkcję samotni, w którym wielu ludzi dokonało samobójstwa. Wieża była też ostoją dla bezdomnych. Obecnie z powodu posępnej przeszłości wieża została całkowicie zamurowana.

fot. Alicja Wieczorek
fot. Alicja Wieczorek

Obiekt wygląda nieatrakcyjnie. Ceglane ściany zostały pokryte betonem. W wieży znajduje się wiele otworów okiennych i wentylacyjnych. Nieznacznie szerszą głowicę wieńczy dach o łagodnym spadzie, z małym "nadżartym" kominem. Elementy konstrukcji dachowej są drewniane i obecnie-wyszczerbione. Okna w niższych partiach budowli zostały szczelnie wypełnione pustakami, lub jednolitymi płytami w celu zabezpieczenia obiektu przed wizytą dzikich lokatorów. Teren wokół obiektu jest gęsto zarośnięty.


fot. Katarzyna Wendland


fot. Katarzyna Wendland


fot. Katarzyna Wendlandfot. Alicja Wieczorek
fot. Alicja Wieczorek


fot. Alicja Wieczorek


.
XVII Mogilieńskie Spotkania Plastyczne / Działania Podstawowe

.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz